Śruby pasowane
Śruby pasowane jaka jest ich budowa i charakterystyka
Śruby są jednymi z podstawowych elementów złącznych, bez których użycia trudno wyobrazić sobie trwałe i solidne połączenie. Większość z nas ma z nimi styczność w zasadzie każdego dnia. Są podstawowymi akcesoriami w przydomowych warsztatach, ale również korzystają z nich profesjonaliści, przy realizacji określonych zadań w różnych segmentach przemysłu. Oczywiście warto zwrócić uwagę na fakt, że śruby są bardzo bogatą grupą produktową, dzięki czemu każdy z nas ma możliwość dostawania odpowiedniego rodzaju do swoich potrzeb. Jednymi z najczęściej wybieranych śrub są śruby pasowane. Zanim jednak przejdziemy do dokładniejszego ich omówienia, warto pokrótce scharakteryzować, czym tak naprawdę jest śruba i jakie są jej podstawowe zadania. Śruby jak pewnie każdy z nas wie, są stosunkowo niewielkimi elementami konstrukcyjnymi, przy których użyciu istnieje możliwość połączenia ze sobą co najmniej dwóch innych, zdecydowanie większych elementów konstrukcyjnych. Trudno wyobrazić sobie powstanie nawet najprostszej konstrukcji budowlanej bez ich użycia. W związku z tym śruby w tym także śruby pasowane muszą być wykonane z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu będą odporne nie tylko na dość duże przeciążenia, ale też na działania warunków atmosferycznych, środowiska, w tym także działania różnego rodzaju substancji chemicznych lub korozji. Budowa wszystkich śrub jest w zasadzie do siebie zbliżona. Każda śruba składa się z pręta, na którym jest wyraźnie zaznaczony gwint, łba, dzięki któremu łatwiej jest chwycić oraz trzonka. Oczywiście wiele osób, szczególnie niezbyt mocno wtajemniczonych w tematykę śrub mogłoby użyć stwierdzenia, że śruba to śruba, jednak tak naprawdę jest ich mnóstwo rodzajów o bardzo szerokim zastosowaniu. Mogę one różnić się od siebie pod wieloma względami. Najczęściej klasyfikujemy je pod względem budowy, sposobu wykonania, a także przeznaczenia, do jakich typów połączeń mogą zostać użyte. Sprawdźmy zatem, czym wyróżniają się śruby pasowane, gdzie warto je stosować i co trzeba o nich wiedzieć.
Jak wyglądają śruby pasowane?
Śruby pasowane są jednym z rodzajów śrub i łączników, które można wykorzystać do realizacji pewnych prac i zadań. To, co ich wyróżnia od innych tego typu elementów złącznych, to przede wszystkim dość specyficzna konstrukcja. Posiadają one gwint, który jednak nie dochodzi do końca łba, a tym samym u jego podstawy jest wyraźnie gładka część trzonka. Z racji tego można je wykorzystywać do realizacji przeróżnych zadań, np. do obrotu, z zastosowaniem śruby blokującej. To, co najbardziej odróżnia śruby pasowane od innych śrub to gwintowanie, a dokładniej odległość, na jaką ono sięga. Większość śrub gwintowanych nagwintowana jest od czubka do samego łba. W przypadku śrub pasowanych gwintowanie nie dochodzi do łba, a kończy się w pewnej odległości od niego. W efekcie bezpośrednio przed łbem śruby uzyskujemy dwustronnie gładki odcinek, który z reguły jest nieco dłuższy niż nagwintowana część śruby pasowanej.
Gdzie można wykorzystywać śruby pasowane?
Możliwości wykorzystania śrub pasowanych są dość duże, a to dzięki ich specyficznej konstrukcji. Można z nich korzystać w przypadku konieczności realizacji dość specyficznych, często specjalistycznych zadań. Bardzo często są używane w branży motoryzacyjnej i mechanicznej. Dzięki temu, że mają odcinek pozbawiony gwintu, są doskonałym wyborem do zamocowania kół i innych ruchomych części. Dzięki nim można stworzyć np. połączenie sworzniowe. Omawiając zastosowanie śrub pasowanych, warto nadmienić, że aby móc je wykorzystać trzeba przygotować najpierw odpowiednie otwory pod ich montaż. Stąd tez używa się ich zazwyczaj wtedy, kiedy celowe jest ograniczenie do absolutnego minimum przesuwania się w styku dwóch elementów. Śruby pasowane można wykorzystywać także do wykonywania połączeń, których zadaniem jest przenoszenie sił poprzecznych. Stąd też znajda zastosowanie w budowie bardzo wielu maszyn. Przy omówieniu możliwości użycia śrub pasowanych, warto wspomnieć w kilku słowach, jak wygląda montaż takich śrub. Pewnie wiele osób, szczególnie niezbyt wtajemniczonych w tematykę śrub może zastanawiać się nad złożonością takiej czynności. Montaż śrub pasowanych nie jest zbyt skomplikowany. Najpierw zaczynamy od nawiercenia odpowiedniego otworu, którego średnica może być nieco mniejsza, a następnie rozwiercamy go do takiego wymiaru, jaki sobie założyliśmy, tak aby śruba mogła zostać pasowana poprzez wcisk. Stąd właśnie wzięła się jej nazwa – śruba pasowana. Ostatnim elementem montażu tego typu śruby jest jej stosowne zabezpieczenie przed wypadnięciem z otworu. W tym celu używa się odpowiednich podkładek i nakrętek, dzięki którym odpowiednio ustabilizujemy takie połączenie.
Z jakiego materiały wykonuje się śruby pasowane?
Śruby pasowane muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem korozji, dlatego też w ofercie firmy ELGO znajdziemy modele wykonane ze stali nierdzewnej A2, która w swojej objętości ma wyższą zawartość chromu, dzięki czemu nawet niewielkie uszkodzenie jej powierzchni powoduje automatyczne wytworzenie warstwy pasywacyjnej. Tego typu śruby mogą być też wykonane ze stali węglowej, która dodatkowo pokryta jest ocynkiem ogniowym, jak też stali węglowej, bez późniejszego pokrycia.
Jak widać śruby pasowane różnie się od siebie dość mocno zarówno pod względem rodzaju pokrycia czy samego materiału, z jakiego zostały zrobione. Warto zauważyć, że te śruby, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej, charakteryzują się nie tylko dużo wytrzymałością, ale także specyficzną, elegancką gładką powierzchnią, stąd też niektórzy wykorzystują je w celach ozdobnych. Modele, które zostały wykonane ze stali węglowej, a następnie poddane ocynkowi ogniowemu są natomiast pofałdowane.
Firma ELGO dysponuje szerokim asortymentem śrub pasowanych, posiadając m.in. śruby do połączeń sprężanych DIN 7999, EN 14399-8, które są wytwarzane w klasie 10.9, śruby pasowane z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym ISO 7379 dostępne w klasach 10.9 i 12.9 czy śruby pasowane z łbem sześciokątnym z gwintem długim DIN 609, PN 82343. Warto dodać, że ofertę uzupełniają śruby pasowane z łbem sześciokątnym z gwintem krótkim DIN 610, PN 82341, które mają klasy twardości 8.8, 10.9 lub 12.9.
Śruby pasowane są produkowane z różnymi gwintami metrycznymi. Modele do połączeń sprężanych DIN 7999, EN 14399-8 mają wielkość od M12 do M36. Śruby pasowane z łbem sześciokątnym z gwintem długim DIN 609sa produkowane w wielkości od M8, do M30, podobnie jak śruby pasowane z łbem sześciokątnym z gwintem krótkim DIN 610, PN 82341. śruby pasowane z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym ISO 7379 dostępne są w rozmiarach od M5, do M16.
Tak szeroka oferta śrub pasowanych na rynku sprawia, że każdy znajdzie odpowiednią śrubę pod swoje preferencje. Firma ELGO umożliwia też dokonanie zamówienia na produkty spoza oferty, które mogą zostać wykonane z dowolnego materiału i we wskazanym rozmiarze. Wystarczy skontaktować się z działem handlowym.