Fotowoltaika - jak wybrać system do montażu paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika
Jak wybrać najlepszy system do mocowania paneli fotowoltaicznych?
System do mocowania paneli fotowoltaicznych
Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system do mocowania paneli fotowoltaicznych?
Pierwszym krokiem na drodze do tego, aby wybrać najlepszy system do mocowania paneli fotowoltaicznych jest określenie rozmiaru i miejsca instalacji. Na tym etapie już ujawnia się pierwsza zaleta korzystania z systemu. Firmy, które dostarczają systemy, oferują doradztwo począwszy już od etapu wyboru miejsca instalacji. Dlaczego to jest ważne? Instalacja fotowoltaiczna ma działać bez remontu 30 lat. Fachowiec rozejrzy się po otoczeniu i będzie wiedział, że malutkie drzewko posadzone obok domu, za kilkanaście lat urośnie na tyle, że zacieni połać dachową. Może się więc okazać, że zamiast instalacji na dachu lepsza będzie instalacja wolnostojąca.
System do mocowania paneli fotowoltaicznych na dachu ma wiele zalet. Instalacja nie zajmuje powierzchni terenu. Działające panele delikatnie się nagrzewają i zapobiegają gromadzeniu śniegu i lodu. Tak więc maksymalne obciążenie konstrukcji dachowej po zainstalowaniu paneli zmaleje. W ofercie dostępna jest wykonana z plastiku i dlatego niezwykle lekka konstrukcja. Ma ona budowę modułową. Dzięki temu można łatwo i szybko wymienić jeden panel, bez ingerencji w pozostałe moduły. System wpasowuje się w linię dachówek, co pozwala na estetyczne wkomponowanie go w bryłę budynku.
Inny system do mocowania paneli fotowoltaicznych sprawdzi się, gdy zachodzi potrzeba zagospodarowania terenu parkingu. System wykorzystuje słupy, które są tak rozmieszczone, że swobodnie mogą się pomiędzy nimi minąć dwa samochody. Panele będą stanowić zadaszenie, co z pewnością docenią w deszczowy dzień użytkownicy parkingu. Cała powierzchnia dachu może być wykorzystana do generowania energii elektrycznej.
Co zrobić, jeśli bryła budynku nie jest odpowiednia do instalacji paneli i na terenie nie ma miejsca na postawienie rzędu słupów? W takiej sytuacji sprawdzi się masztowy system do mocowania paneli fotowoltaicznych. Wykorzystuje on dowolne słupy wmontowane w ziemię. Taki sposób instalacji łatwo jest wkomponować w architekturę miejską. Ma on dodatkową zaletę. Pozwala wyeksponować panele, które już na pierwszy rzut oka będą informowały, że ich posiadacz idzie z duchem czasu i jest otwarty na nowe rozwiązania.
Jaki system do mocowania paneli fotowoltaicznych będzie najlepszy w przypadku farmy fotowoltaicznej? Tutaj na plan pierwszy wysuwają się takie kryteria jak: przygotowanie w fabryce elementów oraz sprawdzenie i dopasowanie ich do całości. Przyspiesza to montaż i eliminuje przestoje spowodowane koniecznością sprowadzenia lub wykonania brakującego elementu. Wykorzystanie uprzednio dopasowanych prefabrykatów z aluminium pozwala uniknąć korzystania z ciężkiego sprzętu podnoszącego.
System do mocowania paneli fotowoltaicznych nie musi być droższy niż wykonany sposobem gospodarczym. Producenci starają się wykorzystać produkty lokalne. W znacznym stopniu zmniejsza to koszty transportu i jednocześnie całej instalacji.
Co charakteryzuje najlepszy system do mocowania paneli fotowoltaicznych?
Różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku jest wielka. Właściwie dla każdego rodzaju instalacji istnieje już system. Jak wybrać najlepszy system do mocowania paneli fotowoltaicznych? Przy porównywalnych funkcjonalnościach najistotniejsze jest, aby dostawcą lub producentem była firma z wieloletnim doświadczeniem w obszarze elementów złącznych, dysponująca własnym działem kontroli jakości, wystawiająca atesty. W przeciwnym wypadku wykonawca instalacji może zyskać sławę na podobnej zasadzie jak budowniczy krzywej wieży w Pizie.